Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
213.00 GBP
213.00 GBP
31-05-2024 08:35:11
| Back case | See Through |
|---|---|
| Back case material | Steel silver |
| Band length | 160 - 220 mm |
| Band width | 19.6 mm |
| Calendar | Date - Window |
| Calendar type | Date |
| Case color | Black |
| Case Form | Round |
| Case height | 14 |
| Case material | Steel coloured |
| Case thickness | 13.8 mm |
| Clasp type | Fold-over Clasp with Safety |
| Collection | Swatch Irony |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Mineral |
| Diameter | 42 mm |
| Digits | Digits |
| Display type | Analog |
| Gender | Men and women |
| Glass | Plastic |
| Hackable | Yes |
| Material strap | Stainless steel |
| Mechanism | Mechanic Automatic |
| Movement brand | ETA |
| Movement Type | Automatic |
| Original strap | Swatch Strap AYIB401G Sistem Dark |
| Power reserve | 090 Hours |
| Strap material | Metal |
| Strap type info | Stainless steel bracelet |
| Swiss movement | Yes |
| Swiss watch | Swiss Movement |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand |
| Warranty | 2 years |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Year | 2018 Autumn and Winter Collection |
