Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
120.50 GBP
120.50 GBP
19-05-2026 00:52:30
| Back case material | Steel silver |
|---|---|
| Band color | Silver |
| Band length | 160 - 220 mm |
| Band material | Stainless steel |
| Band width | 21.0 mm |
| Battery | Q394 |
| Battery life | 036 months |
| Bezel material | Steel coloured |
| Calendar | Date - Window |
| Calendar type | Date |
| Case diameter | 43 mm |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 12.7 mm |
| Category | Wristwatch |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph |
| Clasp type | Milanese Clasp |
| Color of the dial | Black |
| Crystal | Plexi |
| Display type | Chronograph |
| Gender | Mens |
| Hackable | Yes |
| Hand color | Glow, Glow, Glow |
| Index type | Mixed |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Movement manufacturer | Swiss |
| Movement Type | Quartz Chrono |
| Original strap | Swatch Strap AYVS401G Blackie Large |
| Rotating bezel | None - Fixed |
| Strap color | Steel |
| Strap material | Metal |
| Strap type info | Stainless steel bracelet |
| Style | Casual |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand - Small second dial |
| Type of glass | Mineral |
| Type of product | Watch |
| Warranty | 3 years |
| Water resistance | 30m | 3 ATM |
| Year | 2013 Spring and Summer Collection |
