Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
115.00 GBP
115.00 GBP
31-05-2024 08:35:14
| Back case | Case with Battery Hatch |
|---|---|
| Back case material | Steel silver |
| Band length | 170 - 220 mm |
| Band width | 21.0 mm |
| Battery | Q394 |
| Battery life | 036 months |
| Bezel function | Tachymeter |
| Calendar | Date - Window |
| Calendar type | Date |
| Case colour | Silver |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 12.67 mm |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph |
| Clasp type | Buckle |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Diameter | 43 mm |
| Display type | Chronograph |
| Hackable | Yes |
| Hand color | Silver, Silver, Red |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Movement Type | Quartz Chrono |
| Original strap | Swatch Strap AYVS431 Destination Roma |
| Strap colour | Brown |
| Strap material | Leather |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand - Small second dial |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Year | 2016 Autumn and Winter Collection |
