Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Back case material | Plastic/Resin |
|---|---|
| Band length | 160 - 210 mm |
| Band width | 28.0 mm |
| Battery life | 030 months |
| Case colour | Blue |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 12.5 mm |
| Clasp type | Buckle |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Diameter | 45 mm |
| Display type | Analog |
| Hand color | White, White, White |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Original strap | Swatch Strap APNN103 Navypop |
| Strap material | Silicone |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand |
| Type of product | Watch |
| Water resistant | 3 Bar (Wash |
| Year | 2016 Autumn and Winter Collection |
