Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
105.00 GBP
105.00 GBP
29-05-2026 17:53:55
| Back case | Case with Battery Hatch |
|---|---|
| Back case material | Aluminum |
| Band length | 160 - 210 mm |
| Band width | 19.7 mm |
| Battery | Q394 |
| Battery life | 036 months |
| Bezel material | Plastic / Resin |
| Calendar | Date - Window |
| Calendar type | Date |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 12.5 mm |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph |
| Clasp type | Buckle |
| Colour of the dial | Black |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Diameter | 40 mm |
| Display type | Chronograph |
| Hackable | Yes |
| Hand color | Silver, Silver, Silver |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Movement Type | Quartz Chrono |
| Original strap | Swatch Strap AYCB4024 Black Species |
| Strap material | Leather |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Small second dial |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Year | 2013 Spring and |
