Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Back case | Case with Battery Hatch |
|---|---|
| Back case material | Plastic/Resin |
| Band length | 160 - 220 mm |
| Band width | 21.3 mm |
| Battery | Q394 |
| Battery life | 036 months |
| Case colour | Orange |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 16.8 mm |
| Clasp type | Buckle |
| Color of the dial | Blue |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Diameter | 44 mm |
| Display type | Analog |
| Hand color | White, White, Blue |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Original strap | Swatch Strap ASUUO100 Serifos |
| Rotating bezel | Uni-directional |
| Strap material | Silicone |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand |
| Type of product | Watch |
| Water resistant | 20 Bar (Dive) |
| Year | 2015 Spring and |
