Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
265.70 GBP
265.70 GBP
27-12-2025 19:53:21
| Back case | Case with Battery Hatch |
|---|---|
| Back case material | Plastic/Resin |
| Band length | 150 - 210 mm |
| Band width | 18.6 mm |
| Battery life | 054 months |
| Case colour | Red |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 5.7 mm |
| Clasp type | Buckle |
| Colour of the dial | Beige |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Diameter | 40 mm |
| Display type | Analog |
| Hackable | Yes |
| Lug width | 15.9 mm |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Original strap | Swatch Strap ASVUR100 Skinhot |
| Strap material | Silicone |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue hand |
| Water resistant | 3 Bar (Wash |
| Year | 2017 Autumn and Winter Collection |
