Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Back case | Case with Battery Hatch |
|---|---|
| Back case material | Steel silver |
| Band length | 155 - 205 mm |
| Band width | 17.0 mm |
| Battery | Q397 |
| Bezel material | Steel gold |
| Case colour | Silver |
| Case diameter | 33 mm |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 10 mm |
| Clasp type | Buckle |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Display type | Analog |
| Movement brand | ETA |
| Movement Type | Quartz Swiss |
| Original strap | Swatch Strap AYLS191 Blue Push |
| Rotating bezel | None - Fixed |
| Strap color | Blue |
| Strap material | Leather |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue hand |
| Type of product | Watch |
| Water resistant | 3 Bar (Wash |
| Year | 2016 Autumn and Winter Collection |
