Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Back case material | Steel silver |
|---|---|
| Band color | Brown |
| Band length | 140 - 230 mm |
| Band material | Calfskin |
| Band width | 12.0 mm |
| Battery | Q377 |
| Battery life | 036 months |
| Case color | Silver |
| Case diameter | 25 mm |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 8 mm |
| Category | Wristwatch |
| Clasp type | Buckle |
| Colour of the dial | Black |
| Crystal | Plexi |
| Display type | Analog |
| Gender | Womens |
| Hackable | Yes |
| Hand color | Silver, Silver, Silver |
| Index type | Mixed |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Movement manufacturer | Swiss |
| Movement Type | Quartz Swiss |
| Original strap | Swatch Strap AYSS284 Hump |
| Strap material | Leather |
| Style | Casual |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand |
| Type of glass | Plastic |
| Warranty | 3 years |
| Water resistance | 30m | 3 ATM |
| Year | 2014 Spring and Summer Collection |
