Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
111.00 GBP
111.00 GBP
28-04-2026 17:13:46
| Back case material | Steel silver |
|---|---|
| Band length | 170 - 225 mm |
| Band width | 21.0 mm |
| Battery | Q394 |
| Battery life | 036 months |
| Bezel function | Tachymeter |
| Bezel material | Steel coloured |
| Calendar | Date - Window |
| Calendar type | Date |
| Case colour | Silver |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 12 mm |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph |
| Clasp type | Buckle |
| Color of the dial | Light Blue |
| Colour of the dial | Blue |
| Crystal | Plexiglass |
| Diameter | 43 mm |
| Display type | Chronograph |
| Hackable | Yes |
| Hand color | White, White, Silver |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Movement Type | Quartz Chrono |
| Original strap | Swatch Strap AYVS421 Conduit |
| Strap color | Black |
| Strap material | Leather |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand - Small second dial |
| Type of product | Watch |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Year | 2015 Autumn and Winter Collection |
