Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
551.75 GBP
551.75 GBP
01-04-2026 13:28:12
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Access Control List (ACL) rules | 3 |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Cables included | AC |
| Colour | Black |
| Console port | RJ-45 |
| DHCP features | DHCP server |
| Flash memory | 128 MB |
| Gigabit Ethernet copper ports quantity | 24 |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Internal memory | 512 MB |
| Jumbo frames | 9216 |
| Mean time between failures | 564910 h |
| Memory type | DRAM |
| MIB support | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of multicast groups filtered | 1000 |
| Operating relative humidity | 10 - 95 % |
| Operating temperature | 5 |
| Power consumption | 36.9 W |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950-1 |
| Security algorithms | SNMP,SSH |
| Storage temperature | -25 - 70 °C |
| Switch layer | L2/L3 |
| Switch type | Managed |
| Switching protocols | UDP, TCP, RADIUS/TACACS+ |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VLANs | 1023 |
