Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| Backup function | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Colour | Black |
| Conflict free processor | No |
| Cooling type | Active |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| eSATA ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 4 |
| Execute disable bit | No |
| Fan diameter | 4.72" (12 cm) |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| Installed storage drive type | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| iSCSI support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM,DDR3L-SDRAM |
| Operating altitude | 0 - 120000" (0 - 3048 m) |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Physical Address Extension PAE | 36 bit |
| Power supply location | Built-in |
| Processor ARK ID | 77981 |
| Processor code | SR1S9 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | C2538 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 34 mm |
| Processor socket | BGA 1283 |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID Support | Yes |
| Stepping | B0 |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives supported | 10 |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal design power | 15 W |
| Type | NAS |
| UART | Yes |
| Wi-Fi | No |
