Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
117.38 GBP
130.99 EUR
31-03-2026 19:51:57
118.99 GBP
130.99 EUR
31-03-2026 22:46:44
119.87 GBP
130.99 EUR
31-03-2026 19:43:41
125.23 GBP
130.99 EUR
01-04-2026 02:39:21
130.99 GBP
130.99 EUR
31-03-2026 22:33:34
| 5G | No |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Antenna type | Internal |
| Buttons | 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x Wireless On/Off Button 1 x WPS Button |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Colour | Black |
| Device type | Cable (WAN) Mesh Router |
| Dimensions | 199 x 154 x 65 mm (WxHxD) |
| DLNA certified | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Firewall | Yes |
| Form-Factor | Desktop |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Internal RAM Memory | 256MB |
| Internal RAM Memory Type | DDR3 |
| Maximum power consumption | 12.95 W |
| Modem Processor | Quad core 717 MHz |
| Network Ports | 1 x RJ45 10/100/1000 (Gigabit) BaseT for LAN 1 x RJ45 10/100/1000 (Gigabit) BaseT for WAN |
| Operating relative humidity | 5 - 95 % |
| Operating temperature | 5 - 40 °C |
| Other Connectors | 1 x USB 3.0 |
| Power source type | AC |
| Processor cores | 4 |
| PSU Type | External |
| Security algorithms | IPSec |
| Security Protocols | WEP WPA WPA-Auto-Personal WPA-Enterprise WPA2 WPA2-Enterprise |
| Specification | No |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Weight | 450 g |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wireless Band | Tri-Band |
| Wireless Protocols | IEEE 802.11a IEEE 802.11ac IEEE 802.11b IEEE 802.11g IEEE 802.11n |
| Wireless Speed | 2200 (400+867+867) Mbps |
| Wireless Transmitter Power | N/A |
| WLAN data transfer rate (first band) | 867 Mbit/s |
