Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bays | 2 Bay |
|---|---|
| Compliant Standards | DLNA CERTIFIED, UPnP |
| Cooling | Fan |
| CPU Cores | Dual Core |
| CPU Model | Marvell Armada 385 88F6820 |
| CPU Speed | 1.33 GHz |
| CPU Type | Marvell |
| Data Link Protocol | 10Mb LAN, 100Mb LAN, GigE |
| Device type | NAS server |
| Dimensions | 436 x 44 x 292 (WxHxD mm) |
| DOM Module | No |
| Drive Form Factor Support | 2 x 2.5"/3.5" |
| Drive Interface Support | 2 x SATA III - 6Gb/s |
| Enclosure Type | Rack-mountable - 1U |
| Encryption algorithm | SSL, TLS |
| Expansion bays | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| External Connectivity | 1 x eSATA 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0/2.0 |
| Host connectivity | Gigabit Ethernet |
| Humidity range operating | 5 - 95% |
| Interface type | SATA 6Gb/s |
| Internal Flash Memory | No |
| LAN Type | 10/100/1000 |
| Max supported capacity | 24 TB |
| Maximum storage capacity | 20 TB |
| NAS Form Factor | Rackmount |
| Noise Level | 25.8 dB(A) |
| OS Required | Microsoft Windows XP or later, Apple MacOS X 10.5 or later, Ubuntu 9.04 or later |
| Power Device | Internal power supply |
| Power Provided | 100 Watt |
| Processors installed | 1 x Marvell ARMADA 385 1.33 GHz |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, JBOD |
| RAM Memory | 512 MB DDR3 |
| RAM Memory Included | 512MB |
| RAM Memory Type | DDR3 |
| Remote Management Protocol | SNMP, Telnet, IPP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Sound Emission | 28.8 dBA |
| Specification | No |
| Storage operating system | Synology DiskStation Manager |
| TAA Compliant | Yes |
| Total storage capacity | 0 TB |
| Total Storage Included | N/A |
| Type | RAID |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 3.46 kg |
