Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
4653.70 GBP
5522.33 GBP
03-04-2026 09:00:41
4784.99 GBP
5522.33 GBP
03-04-2026 10:39:07
4821.07 GBP
5522.33 GBP
03-04-2026 15:36:49
5522.33 GBP
5522.33 GBP
03-04-2026 13:51:59
| AC input frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup function | Yes |
| Built-in display | No |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM EAC CCC KC UL |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Colour | Black |
| Cooling type | Active |
| CPU Family | Intel Xeon D |
| CPU Socket | Socket 754 |
| CPU Speed | 2.1 GHz |
| CPU Type | Intel Xeon |
| Depth | 724 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| Disk form factor | 2.5 & 3.5 |
| Ethernet LAN ports | 6 |
| Fan diameter | 8 cm |
| Harmonized System HS code | 84714100 |
| Height | 88 mm |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum Ethernet LAN data rate supported | 10000 Mbit/s |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory form factor | UDIMM |
| Network Card Speeds | 10/100/1000 MBps |
| Noise Level | 50.2 dB |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 35 °C |
| Power consumption | 142.5 W |
| Power consumption HDD standby | 72.76 W |
| Power supply unit PSU capacity | 500 W |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | D-1541 |
| RAID levels | 5,6 |
| Storage drive interface | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drives supported | 12 |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Type | Storage server |
| USB Support | USB3.0 |
| Weight | 14.5 kg |
| Width | 482 mm |
