Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 10g support | Yes |
|---|---|
| ARP inspection | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Cable types supported | Cat5e,Cat6,Cat6a,Cat7 |
| Cables included | AC |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux. |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,10GBASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Depth | 220 mm |
| DHCP features | DHCP client |
| Edition | JetStream |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE-LR,10GBASE-SR,1000BASE-X |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Form Factor | 1U |
| Forwarding Rate | Up to 238.1Mpps |
| Height | 44 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Loop protection | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| MAC Address Table Size | 16K Entries |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3, Telnet, SNTP |
| Maximum power consumption | 76.58 W |
| MIB support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Network Capacity | 4000 Active VLANs |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of queues | 8 |
| Number of static routes | 32 |
| Port mirroring | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS,HTTPS,SSH,SSH-2,SSL/TLS |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| Switching capacity | Up to 320Gbps |
| System event log | Yes |
| Total Network Ports | 12 x 1G/10G (RJ45) 4 x 1G/10G (SFP+) |
| Virtual LAN features | Private VLAN,Protocol-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Width | 440 mm |
