Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 10g support | No |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Cables included | AC |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Depth | 220 mm |
| DHCP features | DHCP snooping,DHCP relay,DHCP client |
| Edition | JetStream |
| Form factor | Desktop / 1U Rackmount |
| Forwarding Rate | 26.78Mpps |
| Height | 44 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| MAC Address Table Size | 8K Entries |
| Management protocols | IGMPv1,IGMPv2,IGMPv3 |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 11.47 W |
| MIB support | RFC1213, RFC2233, RFC1643, RFC1493, RFC2674, RFC2819, RFC2021, RFC2620, RFC2618, RFC2925 |
| Other Non-Network Ports | 1 x Micro-USB Console 1 x RJ45 Console |
| Port mirroring | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power supply | Internal AC Power Supply |
| Power supply included | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS,HTTPS,SSH,SSL/TLS |
| SSH/SSL support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Total Network Ports | 16 x 10/100/1000 (Gigabit) RJ-45 2 x SFP |
| Web-based management | Yes |
| Width | 440 mm |
