Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G/4G Enabled | No |
|---|---|
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio features | Dolby Audio Premium |
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery life | Up to 14.45 Hours |
| Blu-Ray Reader | No |
| Blu-Ray Writer | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | Bluetooth 4.1 |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Camera features | HD720p resolution, fixed focus |
| Case colour | Black |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Chipset model | SoC Platform |
| Contrast ratio | 700:1 |
| CPU Family | Intel Core i7 |
| CPU Speed | 1.8 GHz |
| Depth | 23.25 cm |
| Display model in showroom | No |
| Docking port | 1 x Docking Connector |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Voltage | 100 to 240 VAC |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form factor | Laptop |
| G-Sync | No |
| Gaming Laptop | No |
| Graphics chipset | Intel HD 620 |
| Graphics form factor | Integrated |
| HDD Type | SSD |
| HDMI output | Yes |
| Height | 2.0 cm |
| Integrated microphone | Yes |
| Keyboard | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, LED backlight |
| L3 cache | 8 MB |
| Maximum RAM | 32768 MB |
| Memory Bus Speed | 2400 MHz |
| Memory size | 8192 MB |
| Memory slot | 2 x SODIMM |
| Memory type | DDR4 |
| Mobile broadband | WiFi only |
| Network card | Intel I219-V |
| Network card data link protocol | Ethernet |
| Network Card Speeds | 10/100 Mbps |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Professional (64-bit) |
| Optical Drive Type Group | None |
| Pointing device | TrackPoint pointing device and buttonless Mylar surface multi-touch touchpad |
| Power supply | 65W AC Power Adaptor |
| Processor number | 8550U |
| RF Network Standard | 802.11 |
| RF Standard | 9700 |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Screen resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Screen Resolution Type | 1080p |
| Screen size | 14 in |
| Screen type | LED Backlit Anti-Glare IPS |
| Secure digital | Supported: SD, SDHC, SDXC |
| Solid state capacity | 256 GB |
| Speaker type | Built-in Stereo Speakers |
| Touchscreen | No |
| USB Support | USB3.1 |
| Webcam | Yes |
| Weight | 1.7 kg |
| Width | 33.66 cm |
| Wireless System | Wireless LAN Dual Band (2x2) |
