Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Aperture range | F2.8-4 - F16-22 |
|---|---|
| Camera brands compatibility | Nikon |
| Colour | Zwart |
| Component for | SLR |
| Filter size | 77 mm |
| Focal length range | 17 - 35 mm |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| Lens cap included | Ja |
| Lens mount interface | Nikon F |
| Lens structure | 15/10 |
| Lens type | Prime Lens |
| Maximum aperture | f2.8 |
| Maximum aperture number | 4 |
| Maximum focal length | 35 mm |
| Maximum magnification | 4.9 x |
| Minimum aperture number | 2 |
| Minimum focal length | 17 mm |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Suitable for | Nikon DSLR camera |
| Type of use | Architecture and interior,Landscape,Travel,Street and urban |
| Weight | 0.459 kg |
