Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
419.00 GBP
419.00 EUR
25-03-2025 10:57:09
| Aperture range | USB |
|---|---|
| Auto focus | Y |
| Camera brands compatibility | Nikon |
| Closest focusing distance | 45 cm |
| Colour | Black |
| Component for | SLR |
| Diameter | 79 mm |
| Filter size | 72mm |
| Fisheye | No |
| Focal length range | 18 - 400 mm |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Image stabilizer | Yes |
| Length | 121,4 mm |
| Lens cap included | Yes |
| Lens hood | Yes |
| Lens mount interface | Nikon F |
| Lens structure | 16/11 |
| Lens type | Telephoto |
| Maximum aperture | F3.5 |
| Maximum aperture number | 40 |
| Maximum magnification | 2.9x |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Optical stabilized | Yes |
| Suitable for | Nikon DSLR camera |
| Suitable for Full-Frame | No |
| Type of use | All-round,Nature and animals,Sport,Travel |
| Weight | 0,705 kg |
| Zoom Type | Turn |
