Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
71.00 GBP
129.00 EUR
15-12-2025 14:29:03
129.00 GBP
129.00 EUR
24-04-2024 15:09:14
| Aperture range | 4 - 5.6 |
|---|---|
| Approach | Automatic |
| Auto focus | Y |
| Closest focusing distance | 1.50m |
| Colour | Black |
| Compatible products | Canon |
| Component for | SLR |
| Diameter | 8.15 cm |
| Filter size | 62mm |
| Focal distance | 70 - 300 mm |
| Internal focus | Yes |
| Length | 14.27 cm |
| Lens mount interface | Canon EF |
| Lens structure | 17/12 |
| Lens type | Telephoto |
| Magnification | 1:4x |
| Maximum aperture | F4.0 |
| Maximum aperture number | 32 |
| Minimum aperture number | 4 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Optical stabilized | Yes |
| Suitable for | Canon DSLR camera |
| Suitable for Full-Frame | Yes |
| Type of use | Nature and animals,Sports |
| Type of zoom | Rotary |
| Weight | 765g |
| Zoom Type | Turn |
