Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Auto focus | Y |
|---|---|
| Camera brands compatibility | Sony |
| Closest focusing distance | 0.29 m |
| Component for | SLR |
| Diameter | 8.04 cm |
| Filter size | 67mm |
| Fixed focal length | 4.5 cm |
| Image sensor format | APS-C, Full frame |
| Lens hood | Yes |
| Lens mount interface | Sony A-mount |
| Lens structure | 10/8 |
| Lens type | Prime Lens |
| Maximum aperture | F1.8 |
| Maximum aperture number | 16 |
| Maximum magnification | 3.4x |
| Number of aspheric elements | 2 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Suitable for | Sony DSLR camera |
| Type of use | Travel,Food,Product,Portrait |
| Ultrasonic motor | Yes |
| Weight | 0,530 kg |
