Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
558.59 GBP
974.00 EUR
01-04-2026 21:18:30
-29% Used Product
Sponsored Used Tamron SP 150-600mm f5-6.3 Di VC USD G2 - Canon Fit - 14198328
689.00 GBP
974.00 EUR
27-01-2026 07:11:12
974.00 GBP
974.00 EUR
01-04-2026 21:18:29
| Camera brands compatibility | Canon |
|---|---|
| Closest focusing distance | 2.2 m |
| Colour | Zwart |
| Component for | SLR |
| Diameter | 10.8 cm |
| Filter size | 95 mm |
| Focal length range | 150 - 600 mm |
| Image sensor format | APS-C,Full frame |
| Length | 26 cm |
| Lens mount interface | Canon EF |
| Lens structure | 21/13 |
| Lens type | Telephoto |
| Maximum aperture | F5.0 |
| Maximum aperture number | 40 |
| Maximum magnification | 0.256 x |
| Minimum aperture number | 5 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Suitable for | Canon DSLR camera |
| Type of use | Nature and animals,Sports |
| Weight | 2 kg |
