Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cables included | USB |
|---|---|
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Depth | 130 mm |
| Height | 12 mm |
| LED indicators | Status |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum storage capacity | 3 TB |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Package depth | 174 mm |
| Package Height | 40 mm |
| Plug and play | Yes |
| Product Type | HDD enclosure |
| Screws included | Yes |
| Storage drive size | 2.5" |
| Supported file systems | ext2,FAT32,HFS,NTFS |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA,Serial ATA II,Serial ATA III |
| UASP support | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight | 50 g |
| Width | 76 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 7,Windows Vista,Windows XP |
