Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Backlight display | Yes |
|---|---|
| Batteries included | Yes |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery type | AAA |
| Channels quantity | 8 channels |
| Display type | LCD |
| Maximum Range | 10000 m |
| Number of batteries supported | 4 |
| On/off switch | Yes |
| Operating Frequency | 446 MHz |
| Package depth | 170 mm |
| Package Height | 143 mm |
| Package width | 304 mm |
| Vibrating alert | Yes |
| Weight | 510 g |
