Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
50.99 GBP
50.99 GBP
| Battery capacity | 3020 mAh |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Depth | 140 mm |
| Fingerprint reader | No |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| Height | 18 mm |
| LED indicators | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP,WPA2-AES,WPA2-PSK,WPA2-TKIP |
| Type | HDD |
| USB connector | USB Type-A |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 255 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 84 mm |
