Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
0.10 GBP
0.10 GBP
08-11-2024 18:35:46
| Bundled software | NTI Backup Now Tuxera NTFS Password Lock |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 75 mm |
| External power adapter | No |
| File format system | NTFS |
| Fingerprint reader | No |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD size | 2.5" |
| Height | 9 mm |
| Housing material | Aluminum |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Password Protection | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Type | HDD |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 125 g |
| Width | 107 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
