Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Accelerometer | Yes |
| ADF scan speed b/w A4 | 700 ppm |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS |
| Audio system | DTS Studio Sound |
| Auto document feeder ADF input capacity | 200 sheets |
| Average latency | 4.17 ms |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Buffer size (Drive device) | 128 MB |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Bytes per sector | 512 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Camera | Yes - 1280 x 720 |
| Card reader integrated | Yes |
| CD read speed | 24x |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Colour name | Graphite Black |
| Colour scanning | Yes |
| Colours | Graphite black, tile black (keyboard) |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| CPU | Intel Pentium 4405Y / 1.5 GHz |
| Daily duty cycle maximum | 8000 pages |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 244.1 mm |
| Device type | HDD |
| Disc types supported | CD-R,CD-ROM,CD-RW,DVD+R,DVD+R DL,DVD+RW,DVD-R,DVD-R DL,DVD-RAM,DVD-ROM,DVD-RW |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display | Yes |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366x768 |
| Duplex Scanning | Yes |
| DVD+R Double Layer read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Film scanning | No |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics processor | Intel HD Graphics 515 |
| Hard drive capacity | 8192000 MB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| HD type | HD |
| Height | 23.8 mm |
| Included accessories | Power adapter |
| Input | AC 120/230 V |
| Input colour depth | 16 bit |
| Integrated options | Accelerometer |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | No |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Interface | USB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| ISO A-series sizes | A3,A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B4,B5,B6 |
| Keyboard number of keys | 87 |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| LED backlight | Yes |
| Legal | Yes |
| Letter | Yes |
| Line-in | No |
| Localization | Region: United Kingdom |
| Mac Compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Main storage | 128 GB SSD - (M.2) SATA |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 8192 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 10 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1781.76 MB |
| Maximum scan size | 297 x 2540 mm |
| Mean time between failures | 2000000 h |
| Memory card reader | Yes (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC UHS Card) |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| MIC port | Yes |
| Microphone socket | Yes |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Network ready | Yes |
| Non-operating altitude | -305 - 12192 m |
| Non-operating shock | 250 G |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 950 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 510 |
| Operating altitude | -305 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 5 - 90 % |
| Operating shock | 70 G |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating vibration | 0.75 G |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Output | 19 V, 2.37 A |
| Output colour depth | 48 bit |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Supervisor, User |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power consumption | 82 W |
| Power consumption (StandBy) | 4.1 W |
| Power consumption idle | 6.2 W |
| Power consumption read | 11.4 W |
| Power Supply Type | AC |
| Processor ARK ID | 89611 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel® Pentium® |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 4405U |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor series | Intel Pentium 4000 series for Mobile |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product Type | Notebook |
| RoHS compliance | Yes |
| Scan to | E-mail, FTP |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 x64,Windows Server 2008,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2008 x64 |
| Solid-state drive capacity | 131072 MB |
| Sound | Stereo speakers, two microphones |
| Standard interfaces | Ethernet |
| Storage drive adapter included | No |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 1.75 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Widescreen | Yes |
| Width | 340.1 mm |
| Windows keys | Yes |
| Wireless | Bluetooth 4.0, 802.11a/b/g/n/ac |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 |
