Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Box content | 1 x USB Flash Drive |
|---|---|
| Capacity | 65536 MB |
| Capless | No |
| Colour | White |
| Compatible devices | Mac PC |
| Compatible operating systems | Windows 7 Windows 8 |
| Depth | 51.4 mm |
| Device interface | USB Type-A |
| Edition | TransMemory - U301 |
| Encryption | No |
| Form factor | Cap |
| Height | 8.4 mm |
| Interface | USB 3.0 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Plug and play | Yes |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight | 8 g |
| Width | 21.4 mm |
| Write speed | n/a MB/s |
