Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 64-bit computing | Yes |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio system | 24-bit |
| Auto Focus | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cache | L3 - 2 MB |
| Camera | Yes - Full HD (front), Full HD (rear) |
| Camera features | Autofocus |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colours | Satin gold |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Compliant Standards | Dolby Digital Plus |
| CPU | Intel Atom x5 Z8300 / 1.44 GHz |
| Depth | 178 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Dockable | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | No |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | No |
| Form Factor | Convertible (Detachable) |
| Front camera | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics processor | Intel HD Graphics |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 21.6 mm |
| Included accessories | Power adapter |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel secure boot | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 2 GB |
| Keyboard number of keys | 86 |
| LED backlight | Yes |
| Localization | United Kingdom |
| Maximum Turbo Speed | 1.84 GHz |
| Memory card reader | Yes (microSDXC UHS) |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 500 MHz |
| Operating system | Windows 10 Home 64-bit Edition (preloaded) |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor ARK ID | 87383 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR29Z |
| Processor codename | Cherry Trail |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor frequency | 1.44 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | x5-Z8300 |
| Processor package size | 17 mm |
| Processor socket | BGA 592 |
| Product Type | Hybrid (2-in-1) |
| Rear camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, two microphones |
| Stepping | C0 |
| Storage media | Flash |
| Thermal monitoring technologies | No |
| Tjunction | 90 °C |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Trial software | McAfee LiveSafe, Office Mobile |
| Type | 10.1" |
| Weight | 982 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Widescreen | Yes |
| Width | 258.8 mm |
| Windows keys | Yes |
| Wireless | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 |
