Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | DTS |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | QPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Charging port type | DC-in jack |
| Configurable TDP-down | 7.5 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 244.1 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Docking connector | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1980 x 1080 pixels |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HD type | HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 23.8 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard number of keys | 87 |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 520 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 88193 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-6200U |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product Type | Notebook |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Weight | 1.75 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 340.1 mm |
