Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Accelerometer | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS Studio Sound |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Colour name | Graphite Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 258 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Dual-screen | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280x720 |
| HD type | Full HD |
| Height | 24.1 mm |
| Internal memory | 8388.608 MB |
| Keyboard number of keys | 102 |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum battery life | 10 h |
| Maximum internal memory | 33554.432 MB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Panel type | TFT |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Supervisor,User |
| Pointing device | DualPoint |
| Power cord included | Yes |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor threads | 8 |
| Product Type | Notebook |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| Storage media | SSD |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Touchscreen | No |
| Trial software | Microsoft Office 365 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 379 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
