Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Capacity | 16384 MB |
|---|---|
| Case colour | Aqua |
| Colour | Blue |
| Depth | 51.4 mm |
| Device interface | USB Type-A |
| Enclosure Type | Portable |
| Form factor | Cap |
| Height | 8.4 mm |
| Interface | 1 x USB 2.0 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Memory class | Classless |
| Memory Package | USB 2.0 Flash Drive |
| Memory type | Flash |
| System requirements | USB Interface (Type A) with Windows 8 and 8.1, Windows 7, Windows Vista or Mac OS 10.6.6 and beyond |
| USB Type-A connector | Yes |
| USB Type-C connector | No |
| Warranty | 5 years |
| Weight | 8 g |
| Width | 21.4 mm |
