Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Certification | CE, BSMI, RCM, KCM, UL |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Depth | 69.8 mm |
| Height | 7 mm |
| Interface | Serial ATA III |
| Internal | Yes |
| Linux operating systems supported | Linux Mint 17,Ubuntu 14.04 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Memory type | MLC |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 2.03 G |
| Operating voltage | 5 V |
| Read speed | 550 MB/s |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| TBW rating | 296 |
| TRIM support | Yes |
| Weight | 52 g |
| Width | 100 mm |
| Write speed | 515 MB/s |
