Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
18.94 GBP
18.94 GBP
08-01-2026 00:54:11
| Advanced functions | See Overview |
|---|---|
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Certification | CE, FCC |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Depth | 34 mm |
| Dual band | No |
| Height | 65 mm |
| Housing material | Plastic |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Reception sensitivity | 11g 54Mbps: -79dBm, 11n HT20: -77dBm11n HT40: -74dBm |
| Reset button | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Type | Network transmitter & receiver |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 52 mm |
| Wireless functions | Wireless MAC Address FilteringDomain Login FunctionTransmit Power Control |
| Wireless modes | Range Extender / Access Point |
| Wireless standards | IEEE 802.11b/g/n |
