Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
46.99 GBP
46.99 EUR
01-04-2026 17:47:13
| 2.4 ghz | Yes |
|---|---|
| 5 ghz | No |
| Antenna gain | Under 10dbi |
| Antennas quantity | 1 |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Built-in processor | Yes |
| Button | Remote Reset Button |
| Cables included | AC |
| Certificates | CE/FCC/UL/IC/GS/PSB/C-tick/SAA/S-Mark/KC-mark |
| Certification | CE/FCC/UL/IC/GS/PSB/C-tick/SAA/S-Mark/KC-markCE, FCC, RoHS |
| Colour | White |
| Cpu frequency | 560 MHz |
| Depth | 79 mm |
| Device type | Client device |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Exit | 24VDC, 0.6A+4, 5-pin; -7, 8-pin (PoE power, range up to 60 meters) |
| Flash memory | 8 MB |
| Height | 60 mm |
| Input | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Input current | 0.8 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Interface | 1 10/100Mbps Shielded Ethernet Port (LAN0,Passive PoE in) 1 Grounding Terminal 1 Reset Button |
| Internal | No |
| Internal memory | 64 MB |
| International Protection IP code | IPX5 |
| LED indicators | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Management platform | Pharos Control |
| Management protocols | TDMA |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Maximum outdoor range | 5000 |
| MIMO | Yes |
| Mimo type | 2x2 |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Operating instructions | Download |
| Operating temperature | 30 |
| Placement | Pole |
| Polarization | Dual polarization |
| Processor architecture | MIPS 74Kc |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Protection | 15KV ESD Protection 6KV Lightning Protection |
| Reset button | Yes |
| Security | Protection against electrostatic discharge 15KVLightning protection 6000V |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP,SSID,TKIP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Specification | No |
| Web-based management | Yes |
| Width | 224 mm |
| Wireless standards | IEEE 802.11b/g/n (with Pharos MAXtream disabled) |
