Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 10g support | Yes |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| ARP inspection | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Cable types supported | Cat5,Cat5e |
| Cables included | AC |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-TX,1000BASE-T |
| Depth | 180 mm |
| DHCP features | DHCP snooping,DHCP relay,DHCP client |
| Flow control support | Yes |
| Forwarding Rate | 95.2 Mpps |
| Full Duplex | Yes |
| Height | 44 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Loop protection | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3, GUI, CLI, RMON |
| MIB support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Number of queues | 8 |
| Number of static routes | 32 |
| Package depth | 250 mm |
| Package Height | 80 mm |
| Package width | 528 mm |
| Port mirroring | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Security algorithms | HTTPS,SNMP,SSH,SSH-2,SSL/TLS |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| Specification | No |
| SSH/SSL support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| User guide | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN,Protocol-based VLAN,MAC address-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 2.8 kg |
| Width | 440 mm |
