Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
103.85 GBP
172.60 EUR
07-02-2026 04:15:48
108.06 GBP
172.60 EUR
27-03-2026 22:27:34
116.15 GBP
172.60 EUR
04-08-2025 14:53:19
116.99 GBP
172.60 EUR
25-01-2026 21:28:49
124.79 GBP
172.60 EUR
04-08-2025 13:38:19
172.60 GBP
172.60 EUR
21-03-2026 20:42:11
| 2G standards | Edge, GPRS |
|---|---|
| 3G bands supported | 900,2100 MHz |
| 3G standards | DC-HSDPA,HSPA,HSPA+,UMTS |
| 4G bands supported | 800,900,1800,2100,2600 MHz |
| 4g standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Antenna type | Internal |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Built-in display | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE, RoHS |
| Compatible memory cards | SD |
| Data network | Edge, GPRS, GSM, HSPA, LTE, UMTS |
| Depth | 66 mm |
| Device type | Cellular wireless network equipment |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Display Diagonal | 3.66 cm (1.44") |
| Display type | TFT |
| Ethernet LAN | No |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Height | 16 mm |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Market positioning | Portable |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Memory slot | MicroSD |
| Power source type | Battery |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11 a/b |
| Router type | 3G/4G |
| Security algorithms | WPA-PSK,WPA2-PSK |
| USB port | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 112 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP |
| Wireless Network | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| WPS Support | Yes |
