Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
117.99 GBP
136.73 GBP
31-03-2026 22:46:40
128.99 GBP
136.73 GBP
01-04-2026 01:19:46
129.77 GBP
136.73 GBP
31-03-2026 19:50:55
136.73 GBP
136.73 GBP
01-04-2026 02:39:29
| 3G standards | HSPA, HSPA+, UMTS |
|---|---|
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 4g standard | LTE |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Colour | Black |
| Connectivity | Wireless |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 4 |
| Firewall security | Domain Filter, IP, MAC Address Binding |
| LED indicators | LAN, Power, WLAN |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output voltage | 12 V |
| Package type | Box |
| Power source type | AC, DC |
| Routing protocols | IP |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Sim card type | MicroSIM |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Type | 3G/4G Router |
| VPN Support | PPTP VPN, IPSec VPN , OpenVPN |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 300 Mbit/s |
