Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
59.99 GBP
144.36 GBP
12-02-2025 03:34:10
64.51 GBP
144.36 GBP
20-06-2025 16:19:07
64.89 GBP
144.36 GBP
19-06-2024 17:17:51
77.99 GBP
144.36 GBP
29-10-2025 14:07:00
82.99 GBP
144.36 GBP
04-09-2024 02:11:05
144.01 GBP
144.36 GBP
10-04-2025 23:08:31
144.04 GBP
144.36 GBP
06-04-2025 14:21:57
144.36 GBP
144.36 GBP
12-04-2025 04:01:32
| AC input frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Advanced functions | See Overview |
| Antenna | 3 x external |
| Antenna type | External |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | White |
| Data transfer rate | 1900 Mbit/s |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Dual band | Yes (Dual Band) |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Frequency | 2.4GHz & 5GHz |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Interfaces | 1 x 10/100/1000M Ethernet Port (RJ45) |
| LAN Ports Speed | 10/100/1000 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Management | TP-Link Tether App |
| Maximum power consumption | 10 W |
| Mounting type | Wall |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 30 °C |
| Package type | Box |
| Power supply | Wall plug |
| Protection | 15 KV ESD Protection6 KV Lightning Protection |
| Quality of service | QoS(WMM) |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPS |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Type | Network transmitter |
| Weatherproof | No |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi data rate | 1300 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wireless modes | Range Extender/Access Point |
| Wireless range | System-level optimizations for more than 15km |
