Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
19.99 GBP
57.67 EUR
27-03-2026 21:33:15
47.62 GBP
57.67 EUR
01-04-2026 02:39:35
53.99 GBP
57.67 EUR
31-03-2026 22:32:44
56.23 GBP
57.67 EUR
01-04-2026 05:22:55
57.67 GBP
57.67 EUR
31-03-2026 20:47:42
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| Ac | ac |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna type | 4 x External |
| Bands | Dual Band |
| Browser supported | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | Black |
| DC input voltage | 12V DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 125 mm |
| Dhcp | Address ReservationDHCP Client ListServer |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dynamic DNS | TP-LinkNO-IPDynDNS |
| Environmental | , Humidity 10 to 90% Operating Temperature 0 to 40°C |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| G | g |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Height | 30 mm |
| LAN Ports | 4 port(s) x RJ-45 |
| LED indicators | LAN, Power, Status, WLAN, WPS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Management | Tether AppWebpage |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating Systems Supported | Microsoft Windows 98SE/NT/2000/XP/Vista/7/8/8.1/10, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux |
| Operating temperature | 0 - 40 |
| Package depth | 240 mm |
| Package Height | 82 mm |
| Package weight | 800 g |
| Package width | 350 mm |
| Port forwarding | Yes |
| Power adaptor type | External |
| Power source type | DC |
| Product Type | Tabletop router |
| Protocols Supported | IPv4 and IPv6 |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Router type | Wireless AC |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | No |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Transmit power | CE: |
| USB port | No |
| Wall mountable | Yes |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 215 mm |
| Wireless functions | Router ModeAccess Point Mode |
| Wireless standard | 802.11ac |
| Wireless standards | IEEE 802.11ac/n/a 5 GHzIEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 600 Mbit/s |
