Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
20.00 GBP
35.08 EUR
01-04-2026 05:08:38
20.99 GBP
35.08 EUR
01-04-2026 05:23:38
22.99 GBP
35.08 EUR
31-03-2026 22:46:46
24.34 GBP
35.08 EUR
01-04-2026 02:39:41
27.99 GBP
35.08 EUR
31-03-2026 22:32:44
35.08 GBP
35.08 EUR
31-03-2026 19:51:14
| Advanced functions | See Overview |
|---|---|
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 3 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 100 Base |
| Colour | White |
| Connectivity technology | Wireless |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data transfer rate | 750 Mbit/s |
| Depth | 65.8 mm |
| Device type | WiFi Range Extender |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Dual band | Yes |
| Encryption algorithm | 128-bit WEP, 64-bit WEP, 152-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Firewall | No |
| Form factor | External |
| Frequency | 5.15~5.85GHz |
| Frequency band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Height | 75.2 mm |
| Humidity range operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces | 1 x 100Base-TX - RJ-45 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Localisation | United Kingdom |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other Connectors | N/A |
| Power consumption | 3.5 W |
| Power consumption operational | 6.5 Watt |
| Power Device | Internal power supply |
| Protection | 15KV ESD Protection6KV Lightning Protection |
| Quality of service | QoS(WMM) |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Reset button | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Specification | No |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Total WAN Connections | 0 |
| Type | Network repeater |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi data rate | 433 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 110 mm |
| Wireless Band | Dual Band |
| Wireless functions | WMM (Wi-Fi Multimedia)Wireless StatisticDomain Login Function |
| Wireless modes | Range Extender |
