Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
6500.00 GBP
6500.00 GBP
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna gain | Under 10dbi |
| Antenna type | 3 external antennas |
| Application | Indoor |
| Buttons | SwitchWireless SwitchReset button |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Certificates | CE, RoHS |
| Colour | Black |
| Datasheet | Download |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 160.3 mm |
| Device type | Wireless router |
| Dhcp | Server, DHCP client, DHCP client list, address reservation |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DSL WAN | No |
| Dynamic DNS | DynDns, NO-IP |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 4 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | Domain Filter, IP Address Binding, MAC Address Binding |
| Height | 32.5 mm |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, Status, WAN, WLAN |
| Management | By web browser |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Operating Frequency | Dual Band (2.4GHz, 5GHz) |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Package type | Box |
| Port forwarding | Yes |
| Ports | 4 LAN ports 10/100/1000 Mb/s1 WAN port 10/100/1000 Mb/s1 USB 2.0 port |
| Power source type | DC |
| Product Type | Tabletop router |
| Protocols | IPv4 and IPv6 support |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | No |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Transmission speed | 5 GHz: up to 867 Mbps2.4 GHz: up to 300 Mbps |
| Type of case | Desktop |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB port | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 243 mm |
| Wireless standards | IEEE 802.11ac/n/a 5 GHzIEEE 802.11n/g/b 2.4 GHz |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 |
