Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Bandwidth (first) | 5 GHz |
| Bandwidth (second) | 2.4 GHz |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 164 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Filtering | Yes |
| Frequency band | 2.4 & 5 |
| Height | 30 mm |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Rack mounting | No |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 216 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 600,1300 Mbit/s |
