Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
22.88 GBP
22.88
01-05-2026 17:42:01
| Antenna | Yes |
|---|---|
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Bands | Dual Band |
| Bundled software | CD |
| Certification | CE, FCC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 120.8 mm |
| Frequency Range | 2.4 - 5 GHz |
| Height | 21.5 mm |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Status |
| Max data transfer rate | 867 Mbps |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Quick start guide | Yes |
| Recommended usage | PC |
| Removable antenna | Yes |
| RF Network Standard | 802.11a/b/g/n/ac |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,802.1x RADIUS,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Standards and protocols | IEEE 802.11ac/n/a 5 GHzIEEE 802.11n/g/b 2.4 GHz |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Warranty | 1 Year |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 115.2 mm |
| WiFi Speed | 1200 Mbps |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows XP |
| Wireless modes | Infrastructure mode |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,300,867 Mbit/s |
| WPS Support | No |
