Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
33.67 GBP
34.99 GBP
05-03-2025 17:16:34
34.06 GBP
34.99 GBP
30-11-2024 17:36:04
34.99 GBP
34.99 GBP
24-02-2026 23:46:20
| Antenna | Internal Antenna |
|---|---|
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Bluetooth | No |
| Buttons | 1 x WPS Button |
| Cables included | USB |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Connectivity technology | Wireless |
| Data Link Protocol | 802.11b, 802.11a, 802.11g, 802.11n, 802.11ac |
| Data transfer rate | 1.3 Gbps |
| Data transfer rate max | 1200 Mbit/s |
| Data transfer speed | 1300 (400+867) Mbps |
| Depth | 2.9 cm |
| Device type | Network adapter |
| Dimensions | 92.2 x 14.6 x 29 mm (WxHxD) |
| Directivity | Omni-directional |
| Drivers included | Yes |
| Dual band | Yes |
| Encryption algorithm | 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Form factor | External |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Height | 1.46 cm |
| Humidity range operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interface | RF Wireless |
| Interface bus type | SuperSpeed USB 3.0 |
| Internal | No |
| LED indicators | Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| OS Support | Linux Mac OS X 10.6 Windows 10 Windows 7 Windows 8 Windows 8.1 Windows XP |
| Quick installation guide | Yes |
| Recommended usage | PC / Notebook |
| Removable antenna | No |
| RF Network Standard | 802.11 a/b/g/n/ac |
| RoHS compliance | Yes |
| Security | 802.1x WEP (128 bit) WEP (64 bit) WPA-PSK WPA2-PSK |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 9.22 cm |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 8,Windows XP Home |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,300,400,867 Mbit/s |
| WPS Support | No |
