Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
61.09 GBP
61.09
28-08-2025 09:16:23
| 3G | Yes |
|---|---|
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| 4G | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Access Control List ACL | Yes |
| Adsl2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| Adsl2+ | Yes |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | CE, RoHS |
| Colour | Black |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 167.5 mm |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DMZ support | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| Dynamic DNS DDNS | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 5 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Guest access | Yes |
| Height | 32.7 mm |
| Indication light | Yes |
| LED indicators | LAN,Power,WLAN |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Management protocols | SSL for TR-069, SNMP v1/2c, Web Based Firmware Upgrade, Diagnostic Tools |
| Manual | Yes |
| Maximum WLAN data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Memory card slots | No |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Output current | 1.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| Package type | Box |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | AC |
| Product Type | Tabletop router |
| Quality of Service support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11a/b/g/n/ac |
| Router type | VDSL |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | No |
| Specification | No |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Universal Plug and Play UPnP | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| VPN Support | PTP, L2TP, IPSec Passthrough |
| VPN tunnels quantity | 10 |
| Wall mountable | Yes |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 243.5 mm |
| Wireless Network | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WPS push button | Yes |
| WPS Support | Yes |
