Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
69.99 GBP
107.19 EUR
17-05-2026 00:39:59
75.99 GBP
107.19 EUR
23-11-2025 12:21:16
80.47 GBP
107.19 EUR
25-04-2026 16:03:48
86.23 GBP
107.19 EUR
04-08-2024 23:15:41
95.70 GBP
107.19 EUR
24-08-2025 06:44:44
107.19 GBP
107.19 EUR
17-05-2026 00:40:00
| Advanced functions | See Overview |
|---|---|
| Antenna type | Internal |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Certification | CE, RoHS |
| Colour | White |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Encryption | 128-bit AES |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Harmonized System HS code | 85171800 |
| In stock | Y |
| LAN Ports Speed | 10/100/1000 |
| Mac Compatibility | Yes |
| Modulation | OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of plugs | 2 |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Package type | Box |
| Plug and play | Yes |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Security algorithms | 128-bit AES, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WiFi Speed | 867 Mbps |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
