Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
78.99 GBP
95.08 GBP
22-10-2025 07:16:18
95.08 GBP
95.08 GBP
07-03-2026 09:44:57
| AC input frequency | 50 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Certification | CE |
| Colour | White |
| Current | 13 A |
| Depth | 70 mm |
| Dimensions | 126 x 70 x 42 (WxHxD) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Height | 42 mm |
| LED indicators | LAN,PLC,Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Modulation | OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Number of plugs | 2 |
| Package type | Box |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.45 W |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security | N/A |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Warranty | 1 Year |
| Wi-Fi | No |
| Width | 126 mm |
| WiFi | No |
| WiFi Type | None |
