Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
221.86 GBP
221.86
31-03-2026 19:50:03
| 2.4 ghz | Yes |
|---|---|
| 5 ghz | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input current | 0.4 A |
| Antenna | 4 |
| Antenna type | Internal |
| Bands | Dual Band |
| Built-in processor | Yes |
| Buttons | 1 x Reset Button |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Compatible Internet Connections | Existing WiFi Network |
| Depth | 120 mm |
| Device type | N/A |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 120 x 32 mm (WxHxD) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Firewall | No |
| Firewall security | SPI |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flash memory | 32 MB |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Height | 38 mm |
| Housing colour | White |
| Input current | 1.2 A |
| Internal | No |
| Internal memory | 256 MB |
| Internal RAM Memory Type | SDRAM |
| LED indicators | Yes |
| Management | Managed Through AppExtensive parental controls |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Maximum power consumption | - W |
| Modem Processor | Quad-core CPU |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| OS Support | Android 4.0 or later (for App) iOS 8.0 or later (for App) |
| Placement | Table |
| Quick start guide | Yes |
| Security algorithms | WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Specification | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wireless functions | When used together, two units automatically work as range extenders or access points |
| Wireless Speed | 1267 (400+867) Mbps |
| Wireless standard | 802.11ac |
